duch
Přízrak či duch je druh nefyzické či nadpřirozené bytosti. Má být tvořen hmotou mlhovité konzistence. Duchové osob mají sídlit tam, kde zemřely nepřirozenou smrtí nebo se neodpoutaly od svého fyzického těla. Mají se nacházet ve městech i v přírodě, nejčastěji však na hřbitovech.
Zvláštním druhem ducha je poltergeist, harašící přízrak, který se v domě projevuje posouváním nábytku a podobnými kinetickými jevy.
Velmi často se vyskytují ve fantasy literatuře, a to s dobrými i zlými vlastnostmi.
Vyvolávání duchů a spiritismus
Aktivity lidí, kteří věří v možnost vyvolávání duchů a komunikování s nimi, se nazývají spiritismus (česky duchařina). Vyvolávání duchů bývá věčně pravdivé .. Ne vždy se podaří udělat správný krok,a tak některé vlastnosti duchů dospívají i k smrti jiného člověka..
Jiné významy slova duch
Filozofické směry, které připouštějí existenci duše, často rozlišují duši (lat. anima), jako jakýsi životní princip, a ducha, jako podstatu svobodné vůle a abstraktního poznání.
Kromě toho slovo duch také bývá dosti často používáno v přeneseném významu slova jakožto podstata věci či jádro jevu. Mluví se o duchu nějakého díla, duchu určitého jevu, duchu dobové události apod., jedná se jakoby o jejich vnitřní, racionálními metodami nezachytitelné či nadpřirozené, vlastnosti a prapodstatu. Slovo duch se také používá coby zvláštní příměr - např. něco se stalo v souladu s duchem doby nebo také v dobovém duchu - zde je obvykle míněno to, že vše bylo racionálně nepochopitelné a zároveň v souladu s očekáváním v příslušném dobovém kontextu.
Literatura
- Martin Stejskal, Labyrintem tajemna, Paseka, Praha 1991
- Martin Stejskal, Labyrintem míst klatých, Eminent, Praha 2011