Jdi na obsah Jdi na menu
 


zombie

18. 6. 2012

 Zombie (v češtině původně kodifikováno jako neutrum s výslovností [zombi],[1] používá se ale i jako maskulinum a femininum, přičemž nejčastější je femininum[2] a převažuje výslovnost [zombí], někdy [zombije]; jinak oživlá mrtvola, viz též nemrtvý) - bytost oblíbená především v hororech, částečně odpovídající fextům české lidové slovesnosti. Slovo zombie pochází patrně z afrického zumbi (fetiš v jazycekikongo) nebo z nzambi (bůh v jazyce kimbundu, jiný výklad: přes luisiansko- nebo haitsko-kreolského zonbiz bantuštiny, podobné s kimbundským nzúmbe duch[3]) a do češtiny bylo přejato z angličtiny; je možné narazit i na méně častou podobu zombi. Tento termín rozšířil William Seabrook na konci 20. let 20. století ve své knize The Magic Island.

Pojem zombie se odvozuje od kultu voodoo, ve kterém označuje úplně zotročenou osobu nejčastěji pod vlivem omamných látek, slepě či nevědomě vykonávající příkazy jiného člověka, který ji ovládá. Takto byla zombie chápána v kultuře od druhé poloviny 20. let 20. století až do konce 60. let, kdy byl natočen film Geroge Romera Noc oživlých mrtvol (The Night of Living Dead1968), ve kterém byla zombie ukázána jako nemrtvý:mrtvola, která vystupuje z hrobu a snaží se uspokojit svou touhu po krvi pojídáním čerstvého lidského masa nebo mozku. Po úspěchu Noci oživlých mrtvol se takovýto obraz zombie rozšířil v masové kultuře a dnes už si málokdo spojuje zombie s voodoo, protože se nemrtví chápou ve stylu Romera - je možné se s nimi setkat ve filmech (následující série filmů s oživlými mrtvolami nebo současné filmy pro mládež, v nichž jsou zombie zabíjena velmi spektakulárním způsobem), v počítačových hrách (např. Resident EvilPostal2: Apocalypse WeekendBloodRayneDoom 3,Stubbs the Zombie - hra, kde naopak hráč hraje za nemrtvého), RPG her (např. All Flesh Must Be Eaten - hra, ve které je hlavní myšlenkou vystupování zombie) a také v literatuře.

Jako zombie se označuje také druh filmu, ve kterém dominují oživlé mrtvoly.


Noc oživlých mrtvol - mladá zombie (Kyra Schon) a její oběť (Karl Hardman).

Nekromanti

Houf zombie v moderním hororovém filmu

Zombie a podobné bytosti podle některých pověr přivolával nekromant (anglicky necromancer) a oživeným mrtvolám zadával příkazy. Stvůry byly jeho sluhy a nemohly se mu protivit, neboť byly plně v jeho moci a on byl jejich vládcem. Podle některých bylo možné nemrtvé zabít jedině useknutím hlavy anebo jakýmkoli způsobem je ničit nebo poškozovat. Některé zdroje tvrdí, že je bylo možné zabít stejně jako normálního člověka, ale že zombie byly mnohem odolnější, a bylo proto třeba mnohem většího úsilí k jejich zabití. Kdysi se tvrdilo, že nejúčinnějším způsobem, jak se zbavit nemrtvého je zabít nekromanty, kteří je oživili. Ve chvíli jeho smrti všechny stvůry padly mrtvé k zemi.

Zombie v náboženství voodoo

Zombie, v šeru, na poli cukrové třtiny na Haiti

Podle vyjádření vyznavačů voodoo (hlavně z Haiti a z jihu USA) kněžíhougan,mambo nebo bokor mohou zabít člověka a několik dní po jeho pohřbu jej znovu navrátit k životu. Ve skutečnosti to však není živý člověk, ale jen jeho tělo, obývané jedním z duchů smrti Guédé. Taková živá mrtvola, bez vlastní vůle, (na Haiti také nazývaná cadavre - mrtvola) je používána k různým pracím na poli a v hospodářství. Jestliže zombie požije sůl nebo něco slaného, uvědomí si, že vlastně nežije a vrací se na hřbitov, kde se zahrabe zpátky do svého hrobu. Víra v zombie je na Haiti všeobecně rozšířená. Aby se z mrtvého nestala zombie, probodává se kůlem nebo se jim usekávají ruce a nohy. Rodina pak po pohřbu několik dní hlídá hrob.

Existuje mnoho nepotvrzených teorií týkajících se zombie; podle jedné z nich jsou to lidé, které kněží omámili narkotiky nebo jedy (např. atropinem, hyosciaminem, tetrodotoxinem).

Na Haiti je také jiný druh zombie, tzv. astrální zombie (astral), tedy ztracený duch zemřelého, který se dostane do vlivu kněze voodoo. Kněz pak drží takovou zombie zavřenou v hliněné nádobě nebo lahvi a vypouští ji jen k vykonání dílčího úkolu.

Zombie v kultuře

  • skupina Iron Maiden je známá také díky maskotovi Eddiemu, který se vyskytuje na téměř všech albech a singlech skupiny. Přestože na obalech je zobrazován velmi rozmanitě (například příšera vrostlá do stromu, Satan, aj.), jeho nejčastější podoba je právě podoba zombie
  • Zombie (píseň) - píseň od irské skupiny Cranberries z roku 1994 (album No Need to Argue) o nepokojích v Severním Irsku, jež se stala v mnoha zemích velmi oblíbenou; vzniklo také několik jejích coververzí
  • Počítačové a konzolové hry s tématikou „zombie“

    Nejznámější hrou, která byla postavena na zombie tématice a v podstatě odstartovala žánr survival hororů je úspěšná série, Resident Evil od Capcom, která byla uvedena zpočátku pouze pro PlayStation v roce 1996 a později byla konvertována na další systémy a PC, tato série byla později také zfilmována, inspirace hrou však již byla pouze částečná. Z aktuálních her je dobré zmínit Left 4 Dead od Valve Software a její další díl Left 4 Dead 2. Spousty jiných her s tématikou zombie se zaobírají o jejich vyvolávání (RPG hry) či hraní za ně (Stubbs the Zombie) nebo parodické tituly. Také datadisk ke hře Red Dead Redemption Undead Nightmare je známá hra s tématikou nemrtvých.

  • Literatura

    • DAVIS, Wade. The Serpent and the Rainbow. [s.l.] : Simon & Schuster, 1985. ISBN 0-684-83929-6.  

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Archiv

Kalendář
<< duben / 2021 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 71693
Měsíc: 1069
Den: 38