Jdi na obsah Jdi na menu
 


final fantasy

26. 6. 2012

 Final Fantasy (japonsky ファイナル ファンタジー, Fainaru Fantajī) je série počítačových her a video her na hrdiny, kterou vytvořil Hironobu Sakaguchi. Final Fantasy je mediální značka, která patří firmě Square Enix (dříveSquaresoft) a kromě konzolových a počítačových her zahrnuje i filmy, anime, mangy a další.

V roce 1987 se firma Square Enix nacházela na pokraji bankrotu a Final Fantasy měl být poslední titul, který firma vydá. Hra však zaznamenala obrovský úspěch a tak zachránila firmu před krachem. Později se dočkala několika pokračování a vedlejších příběhů a stala se vlajkovou lodí firmy.[1][2]

Hry vznikly pro velké množství platforem, včetně herních konzolí Nintendo Entertainment SystemSuper Nintendo Entertainment SystemPlayStationPlayStation 2WiiGame BoyGame Boy Advance,GameCubeNintendo DS a několika dalších modelů, včetně mobilních telefonů. Od hry Final Fantasy VII jsou také některé hry dostupné pro osobní počítače.

Ačkoliv existuje velké množství dílů a pokračování, každý titul vypráví nezávislý příběh s jinými postavami, takže je hry možné hrát samostatně, bez znalosti předchozího děje. Všechny díly však sdílejí některé herní mechanismy, jména postav a některé prvky příběhu.

Série

Hlavní série Final Fantasy je číslována řimskými čislicemi. Druhý vydaný díl tak nese název Final Fantasy II a zatím poslední (v říjnu 2009) pak Final Fantasy XII. Na konci roku 2009 se chystá vydání Final Fantasy XIII a v roce 2010 pak Final Fantasy XIV. Jednotlivé dily však na sebe nenavazují a lze je hrát i bez znalosti předchozích titulů.

Na hlavní sérii volně navazují další série i samostatné hry, které sdílí herní prostředí, některé postavy a mytologii. Jedna z rozsáhlejších vedlejších sérii jeIvalice Alliance, které s sebou přináší vlastní svět, historii, legendy a velké množství nových postav. Další významné vedlejší série jsou například Final Fantasy Chocobo, nebo Final Fantasy Crystal Chronicles.

Do Final Fantasy patří i několik animovaných filmů, např. Final Fantasy: The Spirits Within, který u nás vyšel v roce 2001 pod názvem Final Fantasy: Esence života.[3].

[editovat]Hlavní série

První díl série byl uveden 18. Prosince 1987 v Japonsku a později v roce 1990 v Severní Americe a zaznamenal obrovský úspěch u hráčů i kritiků.[1][4] V Evropě, resp. regionu PAL byl první titul Final Fantasy VII vydán až v roce 1997.[5]

 • Final Fantasy I (1987) – Měla to být poslední hra od studia Square, ale díky své popularitě pomohl Square ekonomicky přežít. Byla nejúspěšnější RPG hrou na NES[zdroj?].
 • Final Fantasy II (1988) – Poprvé se v RPG objevily subquesty a „levelování“ postav ve stylu zvyšování statů. Poprvé byly představeny postavy, které jsou společné i pro další díly hry jako jsou Chocobové a postava jménem Cid.
 • Final Fantasy III (1990) - Vyšla pro NES. Představuje systém volby povolání a byla nejrozsáhlejší RPG, která vyšlo pro Nintendo.
 • Final Fantasy IV (1991) – Vyšla pro SNES. Používala tehdy nový 16bitový engine. Byla předělána i pro několik dalších konzolí. Poprvé použit ATB systém (zpola v reálném čase, zpola tahové ovládání postav v bitvě). První díl oficiálně vydaný mimo Japonsko, v USA vyšel pod názvem Final Fantasy (II), způsobilo to problém s číslováním v celé Severní Americe, které se srovnalo až po vydání FF VII.
 • Final Fantasy V (1992) - Vyšla pro SNES. Velká volnost nastavování postav díky velkému rozšíření systému volby povolání.
 • Final Fantasy VI (1994) - Poslední díl pro SNES, později vyšla i pro PlayStation s novými CG videi. Nabídla největší množství hratelných postav v historii celé série. V Severní Americe vyšla pod jménem Final Fantasy III.
 • Final Fantasy VII (1997) – První z dílů pro PlayStation a později i pro PC, navíc dostupný v ČR. Jako první používá 3D grafiku v 32bitové technologii. Od této hry se číslování v Severní Americe srovnává s japonským.
 • Final Fantasy VIII (1998) – Vyšla i pro PC.
 • Final Fantasy IX (2000) – Návrat hry více do fantastického prostředí, postavy jsou nakresleny v retro comic anime stylu.
 • Final Fantasy X (2001) – První díl na konzoli PS2. Byl použit systém CTB (čistě tahové ovládání postav v bitvě), místo ATB. Poprvé zmizela světová mapa a přechod mezi lokacemi byl zcela plynulý.
 • Final Fantasy XI (2002) – Jako jediná v sérii je to online hra typu MMORPG.
 • Final Fantasy X-2 (2003)- Druhý díl který byl vydán na PS2.
 • Final Fantasy XII (2006) - Tento díl nabídl otočnou kameru ve 3D prostoru, počet polygonů proti FF X-2 byl však poloviční. Bylo zvažováno, že hra bude na 2 DVD (8+4GB), nakonec se od toho opustilo a hra má pouze 1 dvouvrstvé DVD s 8,5 GB. Tento díl nabízí nový bojový systém. Hra byla vyhlášena hrou roku[zdroj?]. Odehrává se ve stejném světě jako FF Tactics.
 • Final Fantasy XIII (2009) – Tato hra vyšla jako součást kompilace Fabula Nova Crystallis. Má se jednat o trilogii. Spojitost mezi díly nebude stejný svět, ale pouze stejný vesmír, příběhově mají být každý úplně jiný a jednou ze spojitostí budou božstva a také bytosti zavné l'Cie. Do projektu patří hry Final Fantasy XIII pro PS3 a Xbox 360Final Fantasy Versus XIII pro PS3 a hra dříve označována jako Final Fantasy Agito XIII, nyní Final Fantasy Type-0, která má vyjít pro PSP.
 • Final Fantasy XIV

[editovat]Další hry

 • Final Fantasy Tactics - Taktická RPG z roku 1997. Kombinuje motivy z dřívějších FF, ale má nový soubojový systém a je plně 3D s rotační kamerou. Poprvé byl představen svět Ivalice, ve kterém se také odehrávala FFXII a Vagrant Story.
 • Final Fantasy VII: Dirge of Cerberus - Hra pro PS2. Pokračování a další rozšiřování příběhu FFVII. Vypráví příběh Vincenta, jedné z hlavních postav FFVII.
 • Final Fantasy VII: Before Crisis - Odehrává se před FFVII. Líčí příběhy turků, speciálních jednotek Shinry. Vyšla pro mobilní telefony.
 • Final Fantasy VII: Crisis Core - Odehrává se před událostmi ve FFVII. Vypráví příběh Zacka, jedné z vedlejších, ale velmi důležité postavy ze hry. Vyšla proPSP.
 • Final Fantasy X-2 – Přímé pokračování FFX. Pouze tři hratelné postavy. Návrat k ATB.

Také vyšlo mnoho her se závody chocobů, což jsou maskoti celé série, a série Kingdom Hearts, ve které hráči naleznou spousty postav z předešlých dílů FF a známých postav od Disneye.

Film

Volně podle této hry vznikl film Final Fantasy: Esence života. Jedná se o první počítačem generovaný film, který živé herce nahradil pouze fotorealistickou grafikou.

Na motivy Final Fantasy VII bylo také vytvořeno kratší dílo Final Fantasy VII: LAST ORDER, nakreslené ve stylu anime, které zobrazovalo některé události z hry. Final Fantasy VII: Advent Children je opět počítačem generovaný film. Odehrává se 2 roky po skončení hry. Byl představen jako ukázka toho, jak by měly vypadat budoucí hry série Final Fantasy na PS3.

Postavy

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Archiv

Kalendář
<< duben / 2021 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 69988
Měsíc: 928
Den: 41