Jdi na obsah Jdi na menu
 


minecraft

12. 6. 2012

Minecraft (původně Cave Game) je nezávislá počítačová hra napsaná v Javě, vyvíjená Markusem Perssonem (Notchem) a jeho firmou Mojang. Je to tzv. sandboxová hra, ve které si hráč může dělat, co se mu zachce. V tomto případě je vrhnut do krychlovitého 3D světa, kde si hráč musí sám nasbírat materiál na stavbu obydlí a na výrobu nástrojů. Ve hře je aplikován efekt dne a noci, v noci se objeví příšery, které vám ubližují. Hráč buď může sedět a čekat na svítání, jít ven a bojovat o svůj holý život, jen se snažit rozšířit svůj skromný přístřešek nebo jít spát.

Hra se stala jednou z velmi rychle rozšířených Java her na světě. Verzi Minecraft Classic, kterou si zahrajete zdarma na oficiálních stránkách hry, včetně hry pro více hráčů, ve hře pro jednoho hráče si však mapu uložit nemůžete. Momentálně je dostupná verze hry 1.2.5[2], dále je pak uvolněna testovací verze 12w23b[3] Hra obsahuje různé stupně obtížnosti od „Peaceful“, kdy se neobjevují monstra a životy se automaticky doplňují, až po obtížnost „Hard“. Hra Minecraft také obsahuje podporu „Texture packů,“ které změní vzhled hry. Další z možností „okořenění“ hry je instalace prozatím oficiálně nepodporovaných modifikací, které mohou přidat například nové bloky, zvěř a věci.

HERNÍ MÓDY

V současné verzi jsou k dispozici tyto herní módy:

 • Survival - původní herní mód (hlad, těžení, přežívání)
 • Hardcore - stejný jako mód Survival, s nezměnitelnou obtížností „Hard". Pokud zemřete, vymaže se celý svět a hra končí.
 • Creative - herní mód, ve kterém je zpřístupněno neomezené množství věcí zcela bez těžení, s funkcí létání. Všechny bloky lze rozbít na jedno kliknutí a hráč je v této hře nesmrtelný, ovšem pokud vypadne ze světa (Void) tak zemře.
 • Adventure - Stejné jako survival. Nedají se těžit ani pokládat bloky. Předměty se dají ovládat.

Oficiální Multiplayer od verze Alpha lze hrát pouze se zakoupenou hrou, ale v případě Warez verze lze se dá připojit na servery, které pravost přezdívky neověřují přes internet a tedy za předpokladu že je klient i server propojen alternativním způsobem není potřeba internetové připojení.

UŽIVATELSKÉ MODIFIKACE

Do Minecraftu bylo vytvořeno spousta modifikací od jiné generace mapy, až po nové moby a itemy. Zde jsou nejznámější z nich:

 • Aether -> Přidává do hry novou dimenzi, nové moby, a itemy
 • Better Than Wolves -> Přidává nové funkční věci
 • Car mod -> Přidává auta
 • Death chest -> Pokud zemřete a budete mít v inventáři truhlu, truhla se vedle Vás položí a veškeré Vaše věci budou v ní.
 • Elemental Arrows -> Přidává šípy jako: Výbušný šíp, Ledový šíp atd.
 • TooManyItems -> Primárně na přidávání předmětů bez potřeby Creative módu. Dále přidává funkce jako: Přepínání Survival / Creative; Nastavení času; Uložení a načtení aktuálních věcí v inventáři; Přidávání nekonečných stacků.
 • SinglePlayer Commands -> Při zmáčknutí klávesy se vám otevře "příkazový řádek", do kterého můžete vkládat příkazy a tak upravovat čas, inventář, atd.
 • Fireworks -> Ohňostroje
 • Garages -> Garáže a příjezdové cesty
 • Herobrine -> Přidává bájnou postavu, která ve skutečnosti normálně nikdy neexistovala. Herobrine se rozšířil jako mýt hráčem který údajně při hraní Survivalu s malinkou zobrazovací vzdáleností viděl postavu bez jména nad hlavou, která měla hráčův skin, ovšem měla bílé oči. Po příchodu k ní zmizela. Herobrine nikdy ve zdrojovém kódu neexistoval. Ovšem když Mojang postupem času vydával informace o releasech, hned v několika verzích napsal "Herobrine removed" (Herobrine odstraněn).

"Existují" dvě verze Herobrina:

 1. Stalker -> Výše popsáno (Byl viděn, ale po příchodu k němu zmizel.)
 2. Mstící se -> Evidentně měl na hráče v jeskyních připravovat pasti, teleportovat se za ně a zabít je.

Mojang o Herobrinovi řekl, že nikdy neexistoval, že to je pouze velice rozšířený mýt a potom někdo vytvořil mód přidávající ho do hry.

 • Millénaire -> Přidává samostatné vesnice, které se rozrůstají. Můžete obchodovat a pomáhat vesničanům.
 • MinecraftEdu -> Úpravy pro vzdělávací účely, učitelský režim, ukládání, teleportace, změna času a počasí za běhu.
 • YogBox -> "kompilace modů vybraná s láskou" - momentálně obshuje tyto mody: Exp Chest, StatusEffectHUD, Airships, ExtraBiomesXL, More XP Mod, Keep Inventory on Death, More XP, Minecraft Minions, Better Enchanting, Minecolony, Adventure Items, More Fuel, Balkon's Weapon Mod, Ropes Plus, Battle Towers, Better Dungeons, Armor Stand, Craft Guide, Crafting Table 2, Floating Ruins, Crystal Wing, Starting Inventory, Ingame Info, Inventory Tweaks, Convenient Inventory, More Health RPG, Millenaire, Mo' Creatures, Pfaeff's Mods, Rei's Minimap, Shelves, Thaumcraft 2, Treecapitator, Twilight Forest.
 • Technic Pack -> Balíček "průmyslových módů"
 • Více módů najdete na www.minecraftforum.net
Minecraft Classic

MONSTRA A ZVÍŘATA(MOBOVÉ)

V Minecraftu máte možnost najít tyto moby:

Přátelští: Přátelští mobové následují hráče a chrání vás potom, co je ochočíte. Potřebují úroveň Světla 7 nebo vyšší, aby se zrodili.

Vlk (ochočený), kočka (ochočený Ocelot)


Pasivní: Pasivní mobové nikdy nenapadnou hráče. Potřebují úroveň Světla 9 nebo vyšší aby se zrodili, s výjimkou olihní.

Prase (pig), ovce (sheep), kráva (cow), slepice (chicken), oliheň (squid), vesničan (villager), houbráva (mooshroom)


Neutrální: Neutrální mobové nenapadnou hráče, pokud nejsou sami napadeni.

Prasečí zombie (pig zombie), vlk (wolf), enderman.


Agresivní: Agresivní mobové útočí na hráče, pokud jsou v dosahu. Potřebují úroveň Světla 7 nebo menší aby se zrodili, s vyjímkou Ghastů a Slizů.

Zombie, kostlivec (skeleton), magma slizoun (magma cube), pavouk (spider), jeskynní pavouk (cave spider), creeper (creeper), ryběnka (silverfish), slizoun (slime), ďas (ghast), ohnivák (blaze), drak z Endu (enderdragon)


Nepoužití: Nepoužití mobové se dají najít ve zdrojovém kódu nebo texturách, ale zatím nejsou využíváni.

Prasečí muž (pigman), Obr (giant)


Odstranění: Odstranění mobové jsou mobové, kteří byli odstraněni ze hry.

Rana, Steve, black Steve, beast boy, člověk (human)

DIMENZE

V základní hře jsou tři dimenze: Overworld, Nether a The end. Další lze přidávat pomocí různých modifikací, např. Aether.

Overworld

Overworld (okolní svět) je dimenze ve které se ze začátku objevíme. Existuje od vydání prvního Minecraftu. Na výšku má 256 bloků (od verze 1.2.1) a je co se týče šířky nekonečný (od stádia Alpha). Spodní část mapy je ohraničena tzv. Bedrockem (nezničitelný, pokud nemáte Creative mód nebo pokud nevyužijete modifikací jako např. WorldEdit). Vyskytují se zde téměř všechna stvoření kromě Ghast, Zombie Pigmen, Magma Cube, Blaze a Ender Dragon. Převážně je složen z kamene (Stone), hlíny (Dirt), štěrku (Gravel), písku (Sand), vody (Water) a rud (Ore). Generují se zde struktury jako Dungeony (místnosti se spawnovacími klecemi), opuštěné doly (Abadoned mine shafts), jezírka, lávová jezírka, ruiny (Strongholds), řeky, NPC vesničky a údolí. Dělí se na biomy: les, poušť, louku, bažiny, džungli, tundru, tajgu, hory, oceán a houbový biom. Mapa může být buď dokonale rovná (superflat) nebo to múže být obyčejná krajina (default).

Nether

Nether

Do Netheru se lze dostat pomocí tzv. Nether portalu. Nachází se zde Ghasti, Blaze, Magma Cube a nejpočetněji Zombie Pigmen. Výška je stejná jako Overworld, ale 1 blok v Netheru = 8 bloků v Overworldu. Bedrockem je ohraničen zdola i shora. Převážně je tvořen Netherrackem, Glowstonem, lávou, Nether brick (od Beta 1.9 Prerelease), Soulsandem. Nether byl přidán ve verzi Alpha 1.2.0 (Halloween Update) a podstatně vylepšen ve verzi 1.0.0 - Nether Update (původně myšleno jako Beta 1.9, ale nestihlo se). Přidány byly pevnosti (Nether Fortress) skládané z Nether bricků, schodů a plotů, kde jsou líhně monster Blaze a Nether Warty (rostliny).

 End

End je závěrečná dimenze (ovšem po dostání se z ní hra pokračuje), do které se hráč dostane po doplnění enderských očí do hráčem nestvořitelném portálu. Objevuje se tam boss Enderský drak, který létá a vystrkuje hráče přes okraj povrchu, a velká spousta Endermanů. Celá dimenze je stvořena z End bloku, Bedrocku a Obsidiánu. Z End bloku je tvořen povrch, z Obsidiánu pilíře na kterých jsou Ender Crystaly, kolem kterých drak když proletí, získá HP (Životy); ty hráč může zničit (např.: Lukem), načež explodují a můžou poškodit i draka. Po zabití draka z něj začnou padat zkušenosti (xp) a uprostřed vytvoří portál zpět do Overworldu, a dračí vejce, které se nedá klasicky natěžit, jelikož při pokusu o těžení se teleportuje, ale může se například posunout pístem. Po vstupu do portálu se zobrazí závěrečné titulky. Za zabití draka dostanete achievement.

End se poprvé objevil v plné verzi 1.0.0.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Archiv

Kalendář
<< duben / 2021 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 69768
Měsíc: 881
Den: 39